Liigu edasi põhisisu juurde
Kulda väärt lahendus Kronelt - pelletikombain Premos 5000

PRESSITEADE

Agritechnica innovaatika kuldmedali pälvis Krone uudne pelletikombain Premos 5000

Premos 5000, maailma esimene mobiilne pelletikombain, sai Saksa põllumajandusühingult (DLG) kuldmedali. DLG tõstis esile uuendusliku konstruktsiooniga seadme, mis toodab pelleteid otse põllule kogutud põllukultuuride vaaludest. Pelletid saab seejärel konveierilindiga laadida ootavale veokile ja viia lõpptarbijatele, kes kasutavad seda söödana, allapanuna ja muidugi küttesüsteemides kütusena. See uuenduslik seade võimaldab energia tootmiseks kasutada taastuvat põllumajanduslikku ja sekundaarset toorainet, mis vähendab ka süsinikdioksiidiheidet. Veel enam, Premos 5000 saab kasutada ka väljaspool koristushooaega. Selleks on kombain varustatud lisapurustiga, mis võimaldab seadme muuta aasta ringi kasutatavaks statsionaarseks granulaatoriks.

Nimi Premos 5000 (süsteem Kalverkamp) tuleneb ladinakeelsest sõnas ‘premere’ (pressima), arv viitab salve mahutavusele, mis on 5000 kg (kuni 9 m³). Seadme tootlikkus on 5000 kg tunnis. Selle näitaja järgi on ta palju efektiivsem enamikust tavalistest statsionaarsetest granulaatoritest.

Seade töötab järgmiselt: 2,35 m laiune heeder korjab toorme üles. Üleskorjatud toore suunatakse etteanderootoriga konveierilindile (toore liigub 800 mm laiuselt). Toormaterjal suunatakse kahe presstrumli vahele (laius 800 mm, läbimõõt 800 mm), millest kummalgi vahelduvad hambaread avadega. Materjal pressitakse perforeeritud avade kaudu trumlisse. Peale pressimist suunab sisemine tigukonveier pelletid konveierilindile ja sealt sisseehitatud salve.

Premose pelleteid on sama lihtne käidelda ja transportida kui muid puistematerjale. Pelletite mahutihedus on 600–700 kg/m3 (3–4 korda suurem kui heinapallidel). 2,5 kg pelleteid asendab umbes 1 kg kütteõli. See annab tuntava kulude kokkuhoiu võrreldes kütteõli ja muude fossiilkütustega.

DLG kuldmedal antakse Kronele ametlikult üle Hannoveris toimuval messil Agritechnica 2015.  

Vaata tutvustavat videot SIIT


Tähelepanu! Hetkel käib alles seadme testimine ja toote saabumisest müügile Eestis anname teada täiendavalt.