Liigu edasi põhisisu juurde
Kaalium ning magneesium leheväetisena

Aprilli külm ning lumine ilm tegi taliviljadele kahju üle Eesti. Taliviljad, mida ümber ei külvata, on temperatuuri kõikumise, intensiivse päikesevalguse ning aeglustunud ainevahetuse tõttu stressis. Mai esimese nädala kõrgema õhutemperatuuriga kaasnes taliviljade kiire areng ning kasv. Viimaste päevade ilm, taaskord miinuskraadid ning kohati mõnes Eesti piirkonnas maha sadanud lumi, süvendas taimede stressi veelgi. Teisalt on sellel külmal ka positiivne mõju. Hoides ära peavõrse kiire arengu ning lastes külgvõrsetel areneda, ühtlustab see taimiku üldist kasvu.

Vaadeldes taimikut aprilli lõpus oli näha juurte arengut ning uusi lehti ja võrseid. Hetkel on taliviljad kiires arengu- ja kasvuperioodis, millega kaasneb suurenenud toitainetevajadus, mistõttu tuleb tähelepanu pöörata väetistele ning nende omastamisele. Kuigi enamus pealtväetamistest on praeguseks juba tehtud, võib olla lämmastiku omastamine raskendatud. Lämmastiku paremaks kättesaamiseks mullast on vajalik kasutada väävlit sisaldavaid leheväetisi. Väävel, mis parandab lämmastiku omastamist mullast ning olles aminohapete koostises tõstab saagi kvaliteedinäitajaid - proteiin, kleepvalgu sisaldus, langemisarv. Samuti on tal oluline roll rasvade/õlide sünteesis, mis on eriti vajalik ristõielistel kultuuridel (raps, rüps). Koos väävlit sisaldavate väestistega, on toitainete paremaks omastamiseks mullast vajalik kasutada ka mikroelemente sisaldavaid leheväetisi.

Lisaks lämmastikule ja väävlile on väga tähtsal kohal ka kaalium ja magneesium. Kaalium suurendab taime põua- ning külmakindlust, soodustab vee tungimist juurtesse vähendades seeläbi vee aurustumist lehepinnalt, parandab kaltsiumi ja magneesiumi omastamist, suurendab seisu- ja haiguskindlust ning parandab saagi kvaliteeti. Magneesium on taimes kesksel kohal klorofüllimolekulis. Ta vastutab otseselt fotosünteesi toimise ning seeläbi saagi suurendamise eest – mida intensiivsem on fotosüntees, seda suurem on taimiku biomass.

img_4684_0_0.jpg

Talinisu Nordica 04. mai 2017
Põlvamaa, Ekso Farm OÜ
Foto: Roman Šarin

Kuna mais on taime areng kiire ning toitainete vajadus suur, on kindlasti vajalik paagisegus kasutada mikroelemente sisaldavaid leheväetisi (Ekolist Standard, Ekolist Micro U). Lisaks nendele on soovitatav kasutada ka täielikult lahustuvaid kaalium- ning magneesiumsulfaati.

Sellest hooajast on meie tootevalikus uue tootena vees täielikult lahustuv K-Leaf (kaaliumsulfaat), mille kasutusnorm on sõltuvalt mulla kaaliumisisaldusest 2-5 kg/ha. Toote kasutamisel on kaks põhilist funktsiooni: anda taimele kaaliumit ja väävlit ning parandada kaaliumi omastamist mullast. Lisaks on tootevalikus ka magneesiumsulfaat, mille kasutusnorm on 2-5 kg/ha. 

Rohkem infot toodete kohta küsi piirkondlikult esindajalt.